Mężczyzna siedzący na ławce, robiący notatki.

Drogi Studencie, Studentko!

Jeśli jesteś osobą, która lubi spotykać się z innymi, jesteś ciekaw/a punktu widzenia drugiej osoby i cechuje Cię cierpliwość i empatia, zapraszamy Cię do udziału w unikatowym programie Student Buddy Support. Dzięki zaangażowaniu w ten projekt, możesz wzmocnić swoje kompetencje i zdobyć nowe doświadczenia, przy okazji robiąc coś pożytecznego dla innych.

Poszukujemy studentów, którzy podejmą się roli Ambasadora Dostępności (Buddy’ego) na swoim Wydziale w ramach realizacji programu Student Buddy Support. Celem programu jest utworzenie sieci wsparcia studenckiego. W tym celu spośród studentów każdego wydziału zostaną wybrani 2 przedstawiciele pełniący w danym roku akademickim rolę Ambasadorów Dostępności (Buddy’ich), którzy korzystając z wcześniejszych szkoleń oraz bieżącego wsparcia merytorycznego psychologów i prawników, będą wspierać innych studentów w formie poradnictwa i informacji w zakresie spraw związanych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz zdrowiem psychicznym.

Program Student Buddy Support jest elementem realizacji projektu „DUO - Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą”.

TRWA DRUGI NABÓR! -  DO UDZIAŁU W PROGRAMIE STUDENT BUDDY SUPPORT WCIĄŻ ZAPRASZAMY STUDENTÓW NASTĘPUJĄCYCH WYDZIAŁÓW:

• Wydział Humanistyczny
  • Wydział Nauk Przyrodniczych
  • Wydział Nauk Społecznych, ul. Bankowa 11, Katowice
  • Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych,
  • Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
  • Wydział Teologiczny
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Co zyskujesz?

• Bezpłatne, specjalistyczne szkolenia z zakresu tematów powiązanych ze współpracą, komunikacją oraz szeroko rozumianą efektywnością osobistą (w tym: porozumienia bez przemocy, asertywności i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, postawy proaktywnej, interwencji kryzysowej, podstawowych objawów psychopatologicznych, wsparcia prawnego oferowanego studentom Uczelni),
  • Opiekę merytoryczną zespołu psychologów i prawników zaangażowanych w realizację programu,
  • Praktyczne doświadczenie zawodowe poparte umową o wolontariat i certyfikatem, co może okazać się bardzo przydatne w przyszłym poszukiwaniu pracy,
  • Potwierdzenie udziału w projekcie nie tylko wydanym certyfikatem, ale także możliwość zamieszczenia informacji o nim w suplemencie do dyplomu,
  • Możliwość współpracy z innymi studentami pełniącymi rolę Ambasadora Dostępności,
  • Możliwość sprawdzenia siebie w działaniu wspierającym innych studentów.

Jakie będą Twoje obowiązki w charakterze Buddy’ego?

• Udzielanie wsparcia innym studentom w odpowiedzi na napływające zgłoszenia,
  • Informowanie innych studentów o możliwości uzyskania wsparcia (indywidualnych dostosowań) w toku studiów, a także możliwości korzystania ze wsparcia wydziałowego koordynatora ds. studentów niepełnosprawnych; psychologa oraz psychiatry,
  • Współudział w tworzeniu kampanii informacyjnych kierowanych do studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • Pełnienie stałych dyżurów (indywidualnych lub grupowych) dla studentów swojego Wydziału (w formie kontaktowej lub zdalnie),
  • Wspieranie integracji  studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi np. w formie udziału w piknikach integracyjnych i imprezach rozrywkowo – kulturalnych (kontaktowych lub/i zdalnych).

Szczegółowy zakres zadań Ambasadora Dostępności (Buddy’ego) opisano w załączniku 2.

Kiedy realizowany będzie program?

• Pierwsza edycja programu rozpoczyna się w semestrze letnim roku 2020/2021 i będzie trwać do końca roku akademickiego 2021/2022.
  • Drugi nabór do programu trwa do 31 maja 2021 r.

Gdzie realizowany będzie program?

• Program będzie realizowany głównie na Twoim Wydziale i/lub w systemie zdalnym (przy użyciu platform TEAMS, Moodle).

Kto może zgłosić się do udziału w programie?

• Studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy:
  1. aktualnie są na drugim roku studiów pierwszego stopnia,
  2. ukończyli I rok studiów jednolitych magisterskich i aktualnie są na maksymalnie czwartym roku studiów,
  3. aktualnie są na pierwszym roku studiów uzupełniających magisterskich.

Jak mogę się zgłosić?

W terminie do 31 maja 2021r.:

• Wydrukuj i podpisz zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji do programu (załącznik 5), a następnie:
  • Wypełnij formularz dostępny pod podanym niżej linkiem, pamiętając o dołączeniu we wskazanym miejscu skanu lub zdjęcia podpisanej zgody na przetwarzanie danych osobowych:

Co mam zrobić, jeśli mam dodatkowe pytania?

Regulamin rekrutacji do programu Student Buddy Support przedstawiono w Załączniku 1.

Zapraszamy!

Do pobrania:

na zdjęciu znajduje się wraz z logiem napis e-doskonalimy się, oraz informacje dotyczace programu, po prawej stronie  dziewieć rąk w geście solidarnosci jedna ręka na drugiej